Jönköping – Friskolor får nej

Uppdaterad
Publicerad

Skolinspektionen stoppar två privata utbildningsföretag från att starta gymnasieutbildningar i länet.

Enligt inspektionen har företaget Thoréngruppen inte förutsättningar att starta ett antal nya linjer på grund av avsaknaden av bibliotek och brist på praktikplatser.

Baggium får nej

Även företaget Baggium får tummen ner för att starta industriteknisk utbildning i Aneby eftersom Skolinspektionen bedömer att varken elevantalet eller antalet praktikplatser räcker.

Också privata Framtidsgymnasiet får avslag på sin ansökan om ett antal yrkespraktiska gymnasieutbildningar med motiveringen att skolan inte kan garantera tillräckligt många praktikplatser.

Två får ja

Däremot får såväl Jönköpings kristna skolförening som Plusgymnasiet skolinspektionens välsignelse att starta estetisk respektive nya ekonomiutbildningar i Jönköping.

Lennart Broman

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.