Gå direkt till textinnehållet
Två JLT-representanter utanför en byggnad, med en kvinna som håller upp ett porträttfoto.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se klippet om vy och jlt:s svar på de 39 fallolyckor som ägt rum på bussarna. Foto: Ebba Lindkvist/SVT

Kerstin flög vid rivstart – en av 39 som fallit på bussen

Publicerad

Kerstin Stenberg, 77 år är en av de 39 som det senaste året anmält att de varit med om en fallolycka på Jönköpings länstrafiks bussar som körs av bussbolaget vy.

– Vi har en nollvision och varje fall tycker vi är tråkigt, säger David Lundberg trafik- och fordonschef JLT.

Kerstin Stenberg slog i huvudet i en stolpe då hon inte hann låsa handtagen på sin rullator innan bussen lämnade hållplatsen med en rivstart.

– Jag upplever att många busschaufförer kör ryckigt och har ett dåligt körsätt, säger Kerstin Stenberg.

”Busschaufförerna kör bra”

Stefan Lövgren affärschef på VY menar att de allra flesta busschaufförer i Jönköpings län kör bra och när en fallolycka uppstår blir den noga utredd.

– Ofta handlar det om att trafiksituationen i stadsmiljö är komplex och att busschaufförerna agerar utifrån det, säger Stefan Lövgren.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.