Klassas som tivoliverksamhet – Sluthoppat för bungy jump

Uppdaterad
Publicerad

Nu kan det vara slut med bungy jump i Sverige. Skärpta regler gör att företagen inte kan få sin utrustning godkänd.

-Det är sorgligt. Detta tar död på en hel näring, säger Ulf Kempe som äger ett upplevelseföretag i Jönköping, till Jönköpings-Posten.

I Sverige görs nästan alla hopp från mobilkranar, som företagen oftast hyr. All utrustning, som plattform, säkerhetsselar och snoddar, sköter företagen själva och de besiktigas enligt olika kriterier.

Nu har Rikspolisstyrelsen skickat ut ett förtydligande om vad som gäller när polisen ska ge tillstånd, vilket gjort besiktningsföretagen mer restriktiva.

-Vi klassas som tivoliverksamhet, vilket gör att polisen kräver att vi ska besikta vår utrustning på ett nytt sätt för att få tillstånd att arrangera bungy jump, förklarar Ulf Kempe.

Särskilda regler gäller för all utrustning som används på nöjesfält.

När en ny karusell tas in i Sverige måste den kontrolleras noggrant för att se om den lever upp till svensk säkerhetsstandard. Nu måste även eventföretagens utrustning genomgå sådan kontroll varje gång de ska arrangera en bungy jump.

-Kranen måste besiktas tillsammans med vår plattform. Även om utrustning och kran är godkända var för sig får de inte användas i hop, säger Ulf Kempe.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.