”Min pappa är fullständigt galen”

Uppdaterad
Publicerad

Mian Lodalen växte upp i Jönköping och har nu skrivit en bok om hur det var att växa upp med en frånvarande far. Smålandsnytt träffade henne utanför hennes gamla skola i Jönköping.

– Jag har vetat i nästan hela mitt liv att jag ska berätta den här historien, säger Mian Lodalen.

För Jönköping har hon blandade känslor mycket på grund av sin svåra uppväxt.

Mian Lodalen vill med boken väcka debatt kring fädernas ansvar. Om hur de frånvarande fäderna påverkar barnen när de växer upp. Något som hon själv varit arg på i sitt liv är att hennes pappa inte var närvarande.

– Efter att ha skrivit boken känner jag inte bara mer kärlek för Jönköping utan också mer kärlek till min egen pappa. Jag känner mig helt befriad från den ilska jag kännt för honom fast jag har ju också gått i terapi i tio år.

Mian Lodalens pappa har själv läst boken och tycker att den är bra.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.