Nytt kontor i Värnamo – Veteraner vill fortsätta arbeta

Uppdaterad
Publicerad

Allt fler som har uppnått pensionsålder söker sig ut på arbetsmarknaden via veteranpooler och de ser sig inte som konkurrenter till ungdomar som fått det allt svårare att skaffa jobb.

– Yngre människor vill nog inte ha ett jobb som kanske bara är en dag eller någon timme här och där, utan de vill hellre ha ett fast jobb eller visstidsanställning, säger Ann-Marie Wahlberg.

På måndagen invigde företaget Vetaranpoolen ett nytt kontor i Värnamo. Sedan staten 2007 har bolaget vuxit lavinartat och från bara ett par personer har de i dag 30 platskontor 3 500 anställda.

I Värnamo är det en pensionerad lärare som är platschef.

– När jag gick i avtalspension kände jag att jag hade mycket mer att ge, så att jag ville ta tag i detta och starta den här poolen, säger Tom Barkström som är pensionerad lärare.

De som arbetar i poolen är projektanställda och arbetstiden kan variera från ett par timmar i veckan till ett par dar. Äldreminister Maria Larsson fanns på plats vid invigningen och hon berättar att det finns planer på att höja pensionsåldern till 69 år.

– Vi tror att man behöver vara väldigt mycket mer flexibel när det handlar om när man vill gå i pension, säger äldreminister Maria Larsson (KD).

Karin Ingströmer

karin.ingstromer@svt.se

Eva Unosson

eva.unosson@svt.se

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.