I onsdags infördes intagningsstopp på avdelningen efter att både patienter och personal testats positivt för covid-19. På måndagen meddelade Region Jönköpings län att vårdenheten öppnar med fyra vårdplatser för att sedan kunna utöka.
– Vi kommer att fortsätta med dagliga avstämningar tillsammans med smittskydd och vårdhygien för att följa utvecklingen och ha beredskap, säger Jens Christian Larsen som är verksamhetschef på ortopedkliniken.
14 ur personalen testat positiva
I söndags uppgav regionen att 14 patienter testats positivt för covid-19 på avdelningen under de två senaste veckorna. Även 14 personer av personalen som exponerats för coronasmittade patienter har fått symtom och testats positivt.
Regionen skriver i ett pressmeddelande att de har gjort flera smittskyddsåtgärder som smittspårning och förhöjt fokus på smittförebyggande åtgärder.
Intagningsstoppet som infördes förra veckan gällde även urologavdelnings vårdplatser som finns på ortopedisk vårdenhet A sedan i början på april.
Symtomen
Feber och hosta är de vanligaste symptomen på covid-19. Men det kommer ständigt uppgifter om ytterligare symptom – vilket kan bidra till en ökad oro. I klippet nedan ger psykologen Björn Hedensjö ger sina bästa tips för att minska den oron.