Foto: SVT

Skottlossning i Jönköping

Uppdaterad
Publicerad

En skottlossning tros ha skett på området Österängen i Jönköping natt till lördagen. En man med trolig skottskada har förts med ambulans till sjukhus i Jönköping för vård.

– Det ska inte handla om livshotande skador, men jag vet i dagsläget inte hur illa det är, säger Monika Bergström, presstalesperson för polisen i Jönköpings län.

Två män har gripits misstänkta för grovt vapenbrott, försök till mord och narkotikabrott.

Det var sent på fredagskvällen som polis larmades till bostadsområdet Österängen i Jönköping efter att personer hört något som kunde liknas vid skott som avlossats och att ett vittne sett en person som kunde vara skadad.

Polis åkte till platsen och fann där en person med skador som kan vara en skottskada. Personen fördes till sjukhus i ambulans. Ett arbete inleddes med att söka efter en brottsplats och i övrigt få en bild av händelsen.

– Brottsplatsen är utomhus i området. Polisens tekniker har arbetat under natten, och kom tillbaka först nu vid åttatiden i morse, berättar Monika Bergström.

Polisen har gripit två personer misstänkta för inblandning i händelsen. De båda är i nuläget är misstänkta för grovt vapenbrott, försök till mord och narkotikabrott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.