Det var strax efter klockan halvelva på söndagskvällen som polisen larmades till en bilskrot i Vetlanda. Ägaren hade via en övervakningskamera fått syn på en man som tagit sig in på området.
En polispatrull kunde senare stanna två män i 20-års åldern som kom åkandes i en bil. En av männen bar en tröja som stämde väl överens med den på övervakningskameran, varvid man beslutade att göra en husrannsakan i bilen. Där påträffades misstänkt stöldgods och även verktyg som kan ha använts vid inbrottet.
– Det fanns bland annat bildäck som vi misstänker vara stulna, säger Thomas Agnevik presstalesperson vid polisen.
Misstänkt för stöld
De båda männen greps, men en av dem frigavs senare. Den gripna mannen sitter nu anhållen, misstänkt för stöld genom inbrott. En teknisk undersökning kommer att genomföras under dagen.