Gå direkt till textinnehållet
Hastigheten sänks på flera sträckor under torsdagen. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Trafikverket förbereder för högtryck – sänker hastigheten på flera järnvägssträckor

Uppdaterad
Publicerad

Det väntas temperaturer på över 30 grader i södra och västra Sverige under torsdagen. Nu sänker Trafikverket hastigheten på flera järnvägssträckor.

– Det gör vi på Trafikverket för att minska risken för olyckor, säger Peter Jonsson, presskommunikatör, i ett pressmeddelande.

Under torsdagen väntas höga temperaturer i södra, västra och sydöstra Sverige. På flera järnvägssträckor sänks hastigheten då det kan bildas solkurvor vid höga temperaturer. Skåne är på onsdagskvällen ännu skonat från några hastighetsbegränsningar.

– I nuläget är det inte aktuellt att sänka hastigheten på de skånska järnvägarna men vi följer läget kontinuerligt och det kan snabbt bli nödvändigt även där, säger Peter Jonsson.

Än så länge gäller de sänkta hastighetsbegränsningarna endast under delar av torsdagsdygnet, men det kan komma att ändras, enligt Peter Jonsson:

– Vi följer väderläget kontinuerligt och de säkerhetsåtgärder vi sätter in kan snabbt ändras.

Trafikverket uppmanar också trafikanter som färdas i bil att köra med extra försiktighet då det finns risk för ”blödande asfalt” som kan göra vägarna hala.

Järnvägsstreckor som påverkas

Uddevalla-Dingle
Begränsat till 80 km/h
16:00-23:59

Håkantorp- Gårdsjö
Begränsat till 80 km/h
18:00—22:00

Almedal-Borås
Begränsat till 40 km/h
14:00-01:00

Borås-Värnamo
Begränsat till 80 km/h
14:00 – 01:00

Linköping- Rimforsa
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Linköping- Västervik
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Hultsfred-Eksjö
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Berga-Hultsfred
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Nässjö-Vetlanda
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Hultsfred-Rimforsa
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Månsarp- Vaggeryd
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Landeryd- Furet
Begränsat till 80 km/h
12:00-23:59

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.