I klippet: Hör personalen på förlossningen i Eksjö berätta hur länet har vänt brister till toppbetyg jämfört med övriga landet.
Trots den stora brist på barnmorskor som råder både i Region Jönköpings län och övriga landet, får regionen i länet gott betyg av nyblivna mammor i en nationell graviditetsenkät för 2022.
Nio av tio nyblivna mammor i Region Jönköpings län känner sig trygga med sin förlossningsvård och skulle rekommendera den till andra.
72 procent av de födande kvinnorna i Jönköpings län tyckte att vården tillgodosett deras behov under både graviditeten, förlossningen och tiden efter förlossningen. Rikssnittet var 63 procent och bara Dalarna med 73 procent fick bättre betyg än Jönköping.
Bra information om eftervården
När det gäller information om vad man som födande kvinna kan förvänta sig gällande återhämtning efter förlossningen är Jönköping tillsammans med Gotland i topp i landet. 74 procent tyckte att de fick den information de behövde.
– Målet med förlossningsvården är att den ska vara medicinskt säker, men de födandes upplevelse av förlossningen är lika viktig, eftersom den påverkar hälsan för de nyblivna mammorna lång tid efter födseln. Därför är de här siffrorna glädjande, säger Gith Höglund, barnmorska Höglandssjukhuset Eksjö.
I Eksjö skulle man vilja anställa ytterligare fem barnmorskor omgående, men eftersom man inte kan få tag på fler i nuläget löser man det med hyrpersonal och inhopp från pensionerade barnmorskor.