Vårdenhetschefen: ”Jag är orolig för patientsäkerheten”
På iva i Värnamo går man ner på minimibemanning i sommar för att fylla arbetspassen när personalen ska ha semester. Och vårdenhetschefen ser risker för patientsäkerheten.
Intensivvårdsavdelningen i Värnamo kommer att ha fyra vårdplatser under semesterperioden. För att klara bemanningen för de platserna har avdelningen dragit ner personalstyrkan i sommar till en minimibemanning med tre sjuksköterskor och fyra undersköterskor per arbetspass.
Riskerna ökar
Minimibemanningen är godkänd av regionledningen men vårdenhetschefen ser risker med den minskade bemanningen.
– Jag och min personal kommer göra allt för att inte äventyra patientsäkerheten, men när vi är få och slitna så ökar risken att det blir fel, säger Eva-Maj Bengtsson, vårdenhetschef iva Värnamo.
Corona Jönköping
Extraplats under pandemin
Totalt i länet kommer det att finnas 14 vårdplatser på iva under sommaren. En normal sommar brukar det vara 13 platser, så regionen har beslutat om en extra plats i Jönköping på grund av pandemin.
Utöver Värnamos platser så blir det sju i Jönköping och fyra i Eksjö under semesterperioden.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.