Under tisdagenkvällens möte gick kommunfullmäktige på kommunstyrelsens förslag och röstade igenom försäljningen av campingen Camp Gielas och Vittjåkk skidanläggning.
Det blir Laponia hotell och konferens AB som tar över.
– Jag hoppas att det här ska göra så att Arvidsjaur blir en ny populär skidort. När jag växte upp var det kö upp till Vittjåkk skidanläggning. Sedan hoppas vi även att Camp Gielas ska utvecklas, säger kommunalrådet Lars Forsgren (S).
Badplats fortsatt kommunägd
Turistanläggningen har under många år finansierat underhåll och drift av bland annat längdskidspår och skidbacken på Prästberget.
– De närmaste åren är det inga problem ekonomiskt. Utöver kultur- och fritidsbudgeten så har kommunen avsatt cirka 600 000 kronor för den verksamheten, säger Forsgren.
Sporthallen kommer fortsätta vara kommunägd och badstranden, Tvättjärnen, kommer vara tillgänglig för kommuninvånarna även i framtiden.
De sålda fastigheterna kommer att överlåtas till Laponia hotell och konferens, som är en del av Pite havsbad group, den första maj.
I videoklippet hör du kommunalrådet Lars Forsgren och Kristofer Lundström, vd för Pite havsbad group, om ägarbytet.