Waldemar i Kiruna sågar fackets löneförhandling: ”Fattigdomsspiral”

Uppdaterad
Publicerad

Gruvarbetaren Waldemar Tapojärvi i Kiruna är kritisk mot fackförbundet IF Metall och Gruvfyrans löneförhandling med arbetsgivaren LKAB.

– Ett uselt avtal, men går man in med låga krav får man ett lågt resultat, säger han till SVT.

Inför årets lönerörelse ställde gruvarbetarna i Malmfälten höga krav, upp till 20 procents lönelyft, men förslaget röstades ned av IF Metall centralt.

Waldemar Tapojärvi, också politiskt engagerad i Socialdemokraterna, är rejält besviken.

– Arbetsgivarna säger att de inte vill sprida på inflationen, men jag menar att det här kommer sätta igång en fattigdomsspiral för svenska löntagare, säger han till SVT.

I klippet utvecklar han kritiken – och ger en rejäl känga till fackföreningarna som han tycker saknar kampvilja.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.