Badhuset i Kiruna blir ännu dyrare – notan nu 1,37 miljarder
Turerna kring badhuset i Kiruna har pågått i flera år. Det är fortfarande ofärdigt och nu behövs det mer pengar – igen. Det handlar om ytterligare 120 mijoner kronor.
SVT har tidigare berättat om badhusbygget som blivit en minst sagt kostsam historia. Initialt räknade kommunen med att det skulle kosta 550 miljoner men miljarden är spräckt sedan länge – och nu behövs det ytterligare 120 miljoner.
I en anhållan om att få ytterligare en tilläggsbudget för badhusbygget framgår det att kostnaderna för att åtgärda upptäckta brister dragit iväg.
Badhusbygget i Kiruna
Kvalitetsbristerna kostar
”De identfierade kvalitetsbristerna har under vintern lett fram till omfattande omprojekteringar och ombyggnationer som i sin tur har medfört ökad tidsutsträckning för byggprojektet”, skriver man i tilläggsäskandet.
Slutkostnaden för badhuset bedöms nu landa på nära 1,37 miljarder kronor. Kvalitetsbristerna, som nu kostar mycket pengar att åtgärda, beror främst på brister i badhusets ventilation.
En enkät har avslöjat att Kirunaborna inte ville ha ett äventyrsbad med 12-15 bassänger. Önskemålet var snarare att få något liknande som det tidigare badhuset.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.