Barnen vill ha en finare skolgård

Uppdaterad
Publicerad

När Luleå kommun tog bort gungställningar, bollblank och bärbuskar vid Örnässkolan fick eleverna en tom skolgård att leka på. Sedan dess har barnen kämpat för en roligare skolgård.

Under  tisdagen bjöd de in politiker och föräldrar till vernissage för att med sina teckningar visa vad de tycker att en bra skolgård ska innehålla.

– Vi behöver nya saker för annars blir det tråkigt på rasterna, säger Antonia Nyman.

Skickade in ett medborgarförslag

Inför skolstarten 2016 rustades Örnässkolans skolgård upp men i samband med upprustningen togs också en del äldre lekutrustning bort. Eleverna i årskurs 3 tyckte det blev så tråkigt på rasterna att de i november förra året skrev ett medborgarförslag till kommunen med förslag på förbättringar.

Fortsättningen blev tisdagens vernissage där allas önskemål kom till uttryck.

”Kan inte leva upp till alla önskemål”

– Jag har ritat lianer som man kan svinga sig i. Inte bara en utan flera, säger Björn Jakobsson och visar SVT:s reporter sina teckningar.

Ordföranden i barn- och utbildningsnämnden, Carina Sammeli (S) kunde ta med sig många uppslag från vernissaget. Alltifrån lianer och linbanor till klätterställningar och en kiosk på skolgården:  

– De kommer att få ny utrustning på skolgården, men däremot kanske vi inte kan leva upp till alla önskemål som finns här..

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.