Eliasson inför SM-finalen

Uppdaterad
Publicerad

I kväll är det dags för SM-final för Luleå Hockey/MSSK

SVT Nyheter Norrbotten träffade Emma Eliasson inför SM-finalen.

Hur ska ni vinna över Linköping?

Luleå Hockey/MSSK

–Vi ska vara ett bättre lag. Vi ska vara bättre på fem spelare ute på isen, då tror jag att deras individuella lag inte kan ta sig så långt utan vi kan få stopp på dom väldigt tidigt, säger Emma Eliasson.

Har ni en bättre lagmoral?

–Ja, jag tror att det kan vara vår nyckel. Jag vet att vi är ett bättre lag. Sett på tre femmor så tycker jag att vi har en större bredd än vad de har. De har höga toppar men också djupa dalar säger Emma Eliasson.

Rent tekniskt taktiskt, vad behöver ni göra för att slå dem? Ni har ju inte lyckats med det i år?

–Näe, men vi har varit ruskigt nära. Jag tror att de matcherna vi spelat mot Linköping i år är inte ens i närheten av vad vi kan komma upp till idag. Jag tror att det är ett helt annat lag som Linköping kommer att få se.

Och ni vinner?

–Ja, vi vinner, jag tippar, 3-1, säger Emma Eliasson.

Så sänder SVT SM-finalerna

Onsdag 16 mars:

19.00 Linköping–Luleå (SVT Play)

Kommentatorer: Dusan Umicevic och Patrik Ross (expert).

Lördag 19 mars:

13.00 Luleå–Linköping (SVT2)

Kommentatorer: Dusan Umicevic och Patrik Ross (expert). Erika Grahm är expert i studion.

Söndag 20 mars:

13.00 Luleå–Linköping (SVT2)

Kommentatorer: Dusan Umicevic och Patrik Ross (expert). Erika Grahm är expert i studion.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Luleå Hockey/MSSK

Mer i ämnet