LKAB vill fortsätta kartlägga malmkropparna Fabian och Printzsköld är öppna mot djupet. Man vet alltså i dag inte hur djupt ner de sträcker sig. Därför behöver LKAB driva en tunnel på ettusen meters djup under centrala Malmberget.
Bergstaten har beviljat LKAB två undersökningstillstånd och båda har blivit överklagade. Förvaltningsdomstolen har tidigare avslagit en överklagan och gör nu samma bedömning för den andra överklagan som två Malmbergsbor står bakom.
Vid LKAB har man anfört att oron bland de boende är obefogad och att undersökningsarbeten inte kommer att märkas på ytan. Det handlar om små mängder sprängmedel och att skjutningarna kommer att ske samtidigt som de ordinarie produktionssalvorna.