I tre år har Agnes Hassler pluggat samhällsprogrammet med internationell inriktning. Nu är hon klar men kommer inte att gå på studentbalen för att fira.
– Det är för mycket pengar för en en nyutexaminerad student. Särskilt om man inte äter kött eller om man inte gillar den underhållningen som erbjuds. Jag och mina kompisar kommer att klä oss fina och gå till stadsparken men sedan kommer vi att gå hem till någon och ha en alternativ bal.
Agnes har bett en kompis sy hennes klänning som hon ska ha på sig till sin alternativa balkväll. Men hon räknar ändå med att studenten kommer att gå på omkring 4000 kronor. Med examenskläder, mössa, champagne och mat till mottagningen.
Shoppat i tre månader
En som kommer att gå på balen är Amanda Bellhester. Hon går ut frisörprogrammet och hade inte tänkt gå eftersom hon egentligen inte har råd. Men hon blev övertalad av sin släkt.
– Jag är den andra i min släkt som tar studenten och då tyckte mina släktingar att jag skulle gå på balen också. Jag började göra mina inköp för tre månader sen för att jag vet att det blir jobbigt när allt kommer i en klump.
Dessutom kostar det att bli frisör.
– Det är inget krav från utbildningen men om du vill bli anställd någonstans måste du ha gjort ett gesällprov som kostar 2.500 bara det. Det betalade min pappa åt mig.
Amanda har köpt sin balklänning på webben för 1500 kronor och totalt räknar hon med att studenten kommer att kosta uppemot 10.000 kronor för henne.
– Det enda jag ville göra var att ta studenten och stå på flaket och så. Som sagt bal är inte riktigt min grej. Men samtidigt det är en gång i livet och det kan vara väldigt roligt, säger hon.
Följ tjejernas balkvällar via oss
Vill man se hur tjejernas olika balkvällar blev så kommer vi att visa deras egna bilder på SVT Nyheter Norrbottens Facebooksida på tisdag kväll. Gilla oss där och få fortsättningen på historien.