Det traditionella firandet ställs in på Hägnan i Luleå och ersätts av livesänd valborgsmässoafton på nätet. Foto: SVT

Valborgsfirandet på Hägnan i Luleå omvandlas till livesändning

Publicerad

Det traditionella valborgsfirandet på Hägnan i Luleå ställs in och blir istället till slow tv med livesänd brasa, allt för att motverka spridningen av coronaviruset.

Luleå kommun satsar på ”slow tv” istället för att bjuda in till samling runt brasan på friluftsmuseet Hägnan denna Valborg. Man planerar livesända valborgselden på kommunens facebooksida i år, för att undvika folksamlingar och smittorisk.

– Valborgsmässoafton är en välbesökt tradition vi värnar om. Traditioner skapar trygghet och vi behöver känna trygghet i tider av ovisshet, säger Karina Jarrett, chef för Hägnan, i ett pressmeddelande.

Sändningen börjar klockan 19 och väntas vara någon timme, men det blir inte bara braständning, utan också folkmusik och fårklippning. Museet poängterar att man inte tar emot några besökare på plats, endast personal tillåts vid brasan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.