Det är femte gången på två år som en skyddsbil, en så kallad TMA-bil som ställs ut i samband med vägarbete, körts på av en bilist.
Kollisionen inträffade natten mot torsdagen på E18/E20 i höjd med Adolfsberg i Örebro, i närheten av företaget TMA Örebro som placerar ut påkörningsskydd.
– Det ska inte hända att man missar en TMA-bil som står ute vid vägen på nattetid och blinkar, och det på flera kilometers avstånd, säger TMA:s vice VD Håkan Lundgren.
Kollisionen är dessutom den andra på en månad i Örebro-trakten.
– Det här är ett växande problem, jag önskar att jag hade en lösning på det här.
”Skärp påföljderna”
Du menar att det inte finns en lösning på det här problemet?
– Det enda sättet att gå är att skärpa påföljderna och framförallt att polisen fortsätter att ha insatser mot sådana här beteenden i trafiken, anser Håkan Lundgren.
Föraren som krockade med sin personbil i TMA-bilen är en man i 30-årsåldern. Han var vid medvetande efter krocken men fick följa med till sjukhuset för en kontroll.
TMA-bil
En TMA-bil är ett slags påkörningsskydd eller skyddsbil som ställs ut innan bilister kommer till ett vägarbetet. Syftet är att förhindra allvarliga personskador, både hos förare och vägarbetare.