Foto: svt

Degerfors kommun kritiseras för barnmisshandel

Uppdaterad
Publicerad

Efter att ett spädbarn hittades död på ett familjehem i augusti riktar nu socialstyrelsen kritik mot Degerfors kommun för deras hantering av ärendet. Det skriver na.se.

Socialstyrelsen menar att kommunen agerat fel på flera punkter och anmärker bland annat på att flickan och hennes tvillingsyster kunnat misshandlats grovt utan att familjehemmet märkte nåt.

Flickan visade sig ha dött av naturliga orsaker men både hon och hennes tvillingsyster hade misshandlats grovt. Pappan till barnen satt länge häktad misstänkt för misshandeln men släpptes senare och någon skyldig till misshandeln kunde inte hittas.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Spädbarn dog i familjehem

Mer i ämnet