Djurklinik byggs i Kumla

Uppdaterad
Publicerad

Planerna på att starta en djurklinik med jourmottagning i Örebro län har pågått en tid och nu verkar det som det byggs i Kumla.

Det är djurägarna Lotta Malmborg som tillsammans med andra djurägare och veterinär Leif Hokfors drivit frågan och i morgon ska Kumla kommun fatta beslut i ärendet.

En lokal på 1.000 kvadratmeter ska byggas för ändamålet med start inom kort. Den närmaste jourmottagning som finns idag för sjuka djur ligger i Strömsholm och djurägare ha länge ansett att det är alldeles för långt bort när ens hund eller katt blir sjuk utanför kontorstid.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.