– Ja att jag får en buktalardocka i trä det är den största önskan, säger Niklas Karlsson.
I ett år Niklas övat på att lära sig buktala. Jenny kan ju bara röra på munnen, så nu behöver han en docka som känns mer levande. En som kan röra på huvudet, ögonen och munnen samtidigt, och som bara går att köpa i USA.
– Dom flesta buktalare har en sådan. Och dom går inte lika lätt sönder eller blir smutsiga, säger Niklas:
Vad säger Jenny om det då, att hon kanske blir utbytt snart?
– Jag är rädd, jag vill inte säger Jenny.
Niklas och Jenny hänger ihop nästan jämt så hon har blivit som en ny familjemedlem. Familjen har sex barn sen tidigare, men Jenny har blivit som ett sjunde barn:
– Ja...det är hon nästan. Hon sitter ju med och tittar på tv och grejer, och kommenterar allting. Hon är riktigt mysig, säger mamma Malin Karlsson
I höst ska han gå en buktalarkurs i Västerås. Så nu hoppas familjen att någon hör av sig som kan ta med en docka till Sverige
Det är en man som har hört av sig, som vi har lite kontakt med, säger mamma Malin. Så att vi hoppas att han ska åka ner så att vi får hem den till Niklas fyller år den 19 augusti. Det är våran största förhoppning just nu.