Fler flygresor från Örebro

Uppdaterad
Publicerad

På torsdagen meddelade Vingresor att de kommer öka antalet resor från Örebro flygplats med 15 000 platser till under nästa år.

– Örebro är en den viktigaste regionala flygplatsen för oss, säger Magdalena Öhrn informationschef på Vingresor.

Tidigare i sommar blev det klart att även Fritidsresor storsatsar på Örebro med nya resmål och fler avgångar både vinter och sommartid.

Från och med nästa år kommer man att kunna resa till Turkiet, Cypern, Rhodos och Mallorca från Örebro Airport. Till Turkiet och Rhodos har suget efter resor varit extra stort och dit ökar antalet platser till nästa sommar.

– Örebroarna har visat att de vill flyga från sin egen flygplats och därför känns det bra att kunna erbjuda fler platser, avslutar Magdalena Öhrn.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.