Folkets Hus blev (S) fall i Degerfors

Uppdaterad
Publicerad

Det pågår ett historsikt maktskifte i Degerfors. Ända sen kommunen bildades på 1920-talet har Socialdemokraterna styrt. Men nu tar Vänsterpartiet över makten.

Efter 85 år vid makten packar ledande socialdemokrater ihop sina tillhörigheter i kommunehuset i Degerfors. Vänsterpartiet däremot ska utse tre nya kommunalråd.

För socialdemokraterna väntar nu en djupgående eftervalsanalys men redan nu anses allmänt att planerna på att flytta gymnasieskolan till Folkets Hus var en stor och viktig fråga som bidrog till sossarnas fall.

Vänsterpartets löfte om en eluppvärmd konstplan på Stora Valla var det många degerforsbor som föll för.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.