Örebroföretagare drabbas av lång väntan på tillstånd för drönarbilder

Uppdaterad
Publicerad

Tre månader. Så länge har drönarfotografen Robin Eriksson från Örebro i vissa fall fått vänta på att få sina drönarbilder godkända av Lantmäteriet.

– Vi har en hel del kunder som ställt in jobb på grund av det här, säger han.

I normala fall brukar det ta fem arbetsdagar att få en ansökan om så kallat spridningstillstånd godkänt.

– Om någonting är fotat med drönare så måste det alltid gå via Lantmäteriet och godkännas. Det är för att det inte ska delas något som påverkar totalförsvaret i Sverige. Och det räcker att man lyfter med drönare från sin tomt och filmar lite över horisonten, berättar Robin Eriksson.

Trycket hos Lantmäteriet har ökat ordentligt de senaste åren och i år beräknas 30 000 ansökningar komma in.

Kunder vill ha aktuella bilder

I det senaste projektet som Robin Erikssons mediabolag genomförde tog det tre månader att få drönarbilderna godkända. Och det här är mycket problematiskt för verksamheten.

– Om vi filmat på sommaren och materialet kan användas först under hösten så märks det ju att det inte är filmat nu, förklarar Robin Eriksson.

Hör mer i klippet vad som får kunderna att dra sig ur på grund av väntetiderna

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.