Ett företag som säljer pizza via nätet har tittat på vad snittpriset är för en av svenskarnas favoritpizza, nämligen Vesuvio. Att vår huvudstad Stockholm har det dyraste snittpriset på Vesuvio jämfört med övriga städer i landet kanske inte känns så konstigt (74 kronor, 18 procent över rikssnittet).
Men överraskande nog kommer Västerås på andraplats. I Västerås kostar en Vesuvio cirka 67 kronor, åtta procent mer än riksgenomsnittet.
I Örebro däremot kostar samma pizza bara 59 kronor och det är sex procent under snittet. Prisskillnanden mellan Örebro och Västerås är hela 13 procent.
Men är man ute efter riktigt billiga pizzor är det till Södertälje man ska bege sig. Där kostar en Vesuvio i snitt 57 kronor.