På fredagen stod kalops och potatis på menyn på Skrantaskolan i Karlskoga. En portion som i genomsnitt får kosta 8 kronor och det är högre än genomsnittet i landet.
– För att klara en skoldag behöver man känna sig mätt, menar Ulrika Lundgren som är chef för folkhälsoförvaltningen.
Under det senaste halvåret har råvarupriserna inom den offentliga sektorn ökat med omkring 10 procent. Det har gjort att många skolor blivit tvungna att snåla in på skolmaten med bristande kvalité som följd. Men det är inte aktuellt i Karlskoga och Degerfors.
– Som det ser ut i dagsläget behöver vi inte dra ner på matkvalitén, menar ordförande i folkhälsonämnden Christina Gustavsson (s).
Aldrig dra ner på kvalitén
I båda kommunerna finns ett politisk beslut gällande kvalité och servicenivå. Så för att få ekonomin att gå ihop får de spara in på andra utgifter.
– Vi har informerat all personal om att vi ser över produktionen nu men kvalitén kommer det aldrig att gå ut över, försäkrar Ulrika Lundgren.
Men om råvarupriserna fortsätter att stiga kan det bli problem även i de här kommunerna.
– Ja då måste vi börja fundera och då kanske man måste ändra servicenivån och ha färre kök, men vi kan inte tumma på kvalitén på maten, avslutar Ulrika Lundgren.