– Det bästa med mitt jobb är att man kan vara påhittig, man kan ha kul varje dag. Vet aldrig vad som händer och jag får mest kramar i hela världen, säger fritidspedagogen Ann-Sofie Boström.
Hon fick pris för sin förmåga att utveckla fritidsaktiviteterna på barnens villkor och nu har rasterna på Långängsskolan blivit mycket roligare och tryggare tycker barnen.
Ann-Sofie Boström har varit på Långängsskolan i Hallsberg i sex år och jobbar som en extra resurs och som fritidspedagog. I oktober i år blev hon utsedd av Lärarförbundet som årets lärare i fritidshem. Hon prisades för sitt engagemang och insikt i den utveckling som fritidshemmet kan ge eleven.
– Dels är det ett erkännande av att man har gjort någonting rätt, någonting bra för barnen och sedan blir man som en ambassadör för fritids det här året, säger Ann-Sofie. Man vill sprida att fritids är det absolut roligaste yrket man kan jobba inom.
På Långängsskolan har man från höstterminen haft fritidsaktiviteter på rasterna fem dagar i veckan och det har gett bra resultat med färre bråk och mer för barnen att göra på rasterna.
– Jag tycker det är bra på rasterna, säger eleven Alex Örvill. Det är inte lika många som bråkar eftersom det är så många lärare ute.
Har det blivit någon skillnad sedan Ann-Sofie började?
– Ja, det är fler saker att göra på rasterna. Hon fixar och ordnar mycket, säger Alex.
– Man får vara med, säger eleven Felicia Ehlin. Det fick man inte tidigare.
Ann-Sofie menar att den här satsningen på fritids på rasterna har gett goda resultat. Utanförskapet har minskat. Det finns alltid någon vuxen ute som barnen kan vända sig till om de inte vet vilken kompis de skall leka med.
– Det känns att det är ett bättre klimat på rasten nu än innan vi började, säger Ann-Sofie.
– Det har blivit mycket bättre på rasten nu, säger eleven Emma Davtian-Ragnarsson. Tidigare var det lite tråkigt eftersom det inte fanns så många lekar att leka.
– Nu kan det vara disco eller en tävling i hur vi kan få flest barn att gunga i en timme. Det kan vara vad som helst. Man får vara lite påhittig, säger Ann-Sofie.