Det har varit många turer kring Kumla Indianerna det senaste året, men i fredags blev det klart att de får köra. Ett klartecken i sista stund, med tanke på Elitseriepremiären imorgon.
Nya lagkaptenen redo
Ludvig Lindgren har återvänt till klubben och är ny lagkapten för truppen. Med ny motor är han redo inför säsongen och tror på laguppställningen.
– Jag tror det kommer att gå bra, det är den känslan jag har. Kan man få alla killar att jobba åt samma håll, då kan det bli väldigt bra. Det handlar om att alla måste köra för laget och mindre för jaget, säger han.
SVT Play: Se inslaget med lagkapten Ludvig Lindgren här
”Intressant lag”
Flera i truppen har varit och vänt tidigare och Ludvig tycker laget ser intressant ut.
– Det är några nya intressanta namn, Vaclav Milik till exempel. Han är tjeck och har kört riktigt bra i Polen till exempel och var på pallen i EM i fjol, så det ska bli kul att se vad han kan göra på de svenska ovalerna, säger han.
Siktar på slutspel
Trots allt strul med ekonomin runt laget så är målet att gå till slutspel.
– Ja och vi är ju bottentippade – vilket är bra på förhand att slå ur underläge. Jag tror att alla är hungriga och vill att det ska gå väl för Kumla, så det ska bli väldigt kul när det drar igång.