En studie på USÖ i Örebro ska visa om man kan skydda sig mot både influensa och återkommande hjärtinfarkt med bara ett nålstick.

Influensavaccin kan stoppa hjärtinfarkt

Uppdaterad
Publicerad

Den som drabbats av hjärtinfarkt kan minska risken för fler infarkter med hjälp av influensavaccin, det visar forskning på Universitetssjukhuset i Örebro (USÖ).– Stämmer hypotesen kommer vi att kunna minska risken för hjärtinfarkt med 10-20 procent, säger Ole Fröbert, professor och överläkare vid USÖ.

Det är en ny internationell studie från Örebro som undersöker om influensavaccin minskar risken för hjärtinfarktpatienter att drabbas av en ny infarkt. Det skriver Hjärt-Lungfonden som deltar i forskningen i ett pressmeddelande.

– Om vår hypotes stämmer kommer vi att kunna minska risken för hjärtinfarkt med 10-20 procent. Det innebär samma effekter som den kolesterolsänkande medicinen statiner har idag, säger Ole Fröbert

Vill ha vetenskapliga bevis

Effekten som influensavaccinet beräknas ha på kärlen är att stabilisera den åderförkalkning som orsakar hjärtinfarkt. En annan teori är att influensa orsakar hög puls, vilket också kan öka risken för hjärtinfarkt.

– Även om influensavaccin för delar av befolkningen är en etablerad behandling är det viktigt att skaffa vetenskapliga bevis. Det lägger grunden för tydliga riktlinjer, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare på Hjärt-Lungfonden, som är en av projektets finansiärer.

Svar 2020

Influensastudien IAMI startade i oktober 2016 och kommer att inkludera 4.400 patienter i Sverige, Danmark, Norge och andra europeiska länder under influensasäsongen i tre år.

År 2020 räknar man med att ha svar på om influensavaccin reducerar risken för framtida hjärtinfarkter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.