Ingen människa ska ha skadats vid branden på Hammars bryggeri. Foto: Johan Pisoni / SVT

Kraftig rökutveckling efter brand i Hammars glasbruk

Uppdaterad
Publicerad

Ett ställverk vid Hammars glasbruk började brinna på söndagskvällen med kraftig rökutveckling som följd.

Det var vid 19-tiden på söndagskvällen som personalen på glasbruket larmade om att det brann i ett ställverk inne på fabriksområdet i Hammar i Askersunds kommun.

Räddningstjänsten fick invänta elektriker som kunde stänga av elen innan de kunde påbörja släckningsarbetet.

Branden orsakade en så pass kraftig rökutveckling att räddningstjänsten gick ut med en uppmaning till de boende i Hammar att hålla sina fönster och dörrar stängda.

Vid 20-tiden hade branden släckts. Vad som orsakade branden är i nuläget oklart.

– Det är lite tidigt att säga något om det, säger Bo Johansson, inre befäl vid Nerikes brandkår.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.