Kvinnorna i reklamen för krogens oktoberfest var klädda i korta kjolar och magblusar med djupa urringningar. Reklamen anmäldes av en privatperson och Sveriges Kvinnolobby som ansåg att reklamen var sexistisk och att den signalerade att kvinnorna var en del av evenemanget.
Restaurangen har svarat med att Sverige har dålig koll på oktoberfester och därför inte vet vad som hör dit till. De tycker att ”Sverige och svenskarna bör värna om att släppa in nya kulturer och inte med okynnesanmälningar försöka stoppa förekomsten av nya traditioner”. Genom
Men Reklamombudsmannen (RO) håller med anmälarna och fäller reklamen eftersom RO menar att den är könsdiskriminerande och framställer kvinnorna som ”rena sexobjekt”.