Foto: Grafik SVT

Så mycket tjänar kvinnor av mäns medianinkomst

Uppdaterad
Publicerad

Beräknat på kvinnor och mäns medianinkomst visar statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) att kvinnor i Örebro bara tjänar 77 procent av männens medianinkomst från förra året. Det är en ökning med fyra procent på 20 år. Men de två kommuner i länet som har sämst siffror är Askersund och Hallsberg.

I Örebro ligger männens medianinkomst för 2015 på 294 344 kronor. Kvinnornas medianlön ligger istället på 225 618. Kvinnors medianårsinkomst är alltså nästan 70 000 kronor lägre än mäns.

Ökat 4 procent på 20 år

Av männens medianinkomst i Örebro tjänar kvinnor en andel på 77 procent. För tio år sedan 1995, låg den siffran på 73 procent. Det är en ökning med 4 procent på 20 år.

– Kvinnor arbetar i högre grad deltid, är i högre grad föräldralediga, vårdar sjuka barn i högre grad och är sjukskrivna själva i högre grad än män. Allt det gör att de får en betydligt lägre inkomst än män, säger Lena Bernhardtz, jämställdhetsstatistiker på SCB, till Nyhetsbyrån Siren.

Så ser det ut i länet

Kvinnors inkomst i Örebro ligger på andra plats i listan över högst andel av männens inkomst. På första plats kommer Ljusnarsberg, med 79 procent. Sämst är Askersund och Hallsberg, där kvinnors medianinkomst som andel av mäns medianinkomst är så låg som 71 procent.

I Askersund och Hallsberg har siffran bara ökat med en respektive tre procent sedan 1995.

Lägre pension

– I genomsnitt har kvinnor även lägre lön än män. Eftersom uppgifterna gäller för personer 20 år och äldre räknas även pensionen in, även där förlorar kvinnor som har en genomsnittligt lägre pension än män. Män förvärvsarbetar dessutom i högre utsträckning än kvinnor efter 65-årsdagen, säger Lena Bernhardtz.

Statistik från SCB

Siffrorna från SCB visar den sammanräknade förvärvsinkomsten för män och kvinnor som är 20 år och äldre. Den största skillnaden mellan kvinnors och mäns medianinkomst 2015 fanns i Markaryd. Där var kvinnors medianinkomst bara 66 procent av mäns.

Bäst ur jämställdshetssynpunkt såg det ut i Strömstad där kvinnors medianinkomst var 91 procent av mäns 2015. Där har också skett en stor ökning jämfört med 1995, då siffran låg på 75 procent. En förklaring kan vara att det är många som åker till Norge och jobbar, män i högre utsträckning än kvinnor. De inkomsterna fångas inte upp i SCB:s statistik.

Det består inkomsten av

Sammanräknad förvärvsinkomst består av inkomst av tjänst och inkomst av näringsverksamhet. I inkomst av tjänst ingår förutom löneinkomst även inkomst från pension, sjukpenning och andra skattepliktiga ersättningar från försäkringskassan.

Kvinnors inkomst i andel av mäns medianinkomst

Siffror i kommunen – 1995 respektive 2015

Askersund: 70% resp. 71%

Degerfors: 65% resp. 73%

Hallsberg: 68% resp. 71%

Hällefors: 68% resp. 75%

Karlskoga: 67% resp. 72%

Kumla: 70% resp. 72%

Laxå: 68% resp. 73%

Lekeberg: 70% resp. 75%

Lindesberg: 70% resp. 76%

Ljusnarsberg: 73% resp. 79%

Nora: 71% resp. 74%

Örebro: 73% resp. 77%

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.