Örebrokompaniet driver idag två turistbyråer. Den helårsöppna i Medborgarhuset som är huvudturistbyrå, samt en säsongs- och helgöppen turistbyrå på Örebro slott. Fram till årsskiftet fanns också en i Wadköping som lades ner.
Och från och med juni blir det bara en turistbyrå i stan. Då stängs den nuvarande i Medborgarhuset och istället blir det turistbyrå året om på slottet.
– Det här är en naturlig utveckling, menar Örebrokompaniets VD Christer Wilén. Turistbyråerna har gått från att vara informationskontor till att bli endel av värdskapet hos en destination. Genom gott värdskap och bättre information om utbudet kan besökare lockas att stanna längre än tänkt.
Oro för tillgängligheten
Men på DHR, Ett samhälle utan rörelsehinder, är man inte nöjd över lösningen.
– Jag har sorg. Vi slet i flera år för att få turistbyrån flyttad från Slottet och blev så glada när vi lyckades. Men nu ska det tillbaka igen, säger Frank Lundin ordförande för handikapporganisationen DHR i Örebro.
– Det är de absolut sämsta lokalerna man kan tänka sig utifrån ett rörelseperspektiv. För det första är det vägen dit – prova gärna att rulla med en rullstol över kullerstenarna på Kanslibron. Sen är det våldsamt trånga lokaler och hissen håller inte modern standard, säger Christer Johansson vice ordförande för DHR i Örebro.
– Vi förstår inte varför turistbyrån ska ligga där. Det finns mängder av andra lokaliseringar i Örebro som hade varit mycket bättre än Slottet. Det uppfyller inte alls moderna krav på tillgänglighet. Lägg det nere vid Teaterplan istället, med utsikt över Slottet, säger Christer Johansson.
”Kullersten allt annat än bra”
På Örebrokompaniet menar man att en flytt till andra lokaler i slottet kommer att underlätta för funktionshindrade besökare. Dessutom kommer vill man göra om en del av kullerstensbeläggningen utanför slottet.
– Tillsammans med Statens Fastighetsverk och Örebro kommun arbetar vi med att förbättra tillgängligheten både i och utanför slottet. Prioriterat är bland annat att hitta en annan beläggning på delar av Kansligatan, alltså anslutningen från Engelbrektsgatan. Den nuvarande kullerstenen är allt annat än bra, så här måste vi hitta mer anpassade vägar för både rullstolsburna, barnvagnar och andra fotgängare, avslutar Christer Wilén.
Örebrokompaniets övriga verksamhet kommer tills vidare finnas kvar i Medborgarhuset.