Föreningen Lången har fått ett bidrag beviljat från Länsstyrelsen för att undersöka vattenkvalitén. Foto: SVT

Nu ska Långens problem utredas

Uppdaterad
Publicerad

Länsstyrelsen i Örebro har beviljat ett bidrag på 200 000 kronor till föreningen Lången. Pengarna ska användas till provtagning och undersökning av sjön som inte alls mår bra.

Övergödning, algblomning och allt sämre vattenkvalité – för boende runt sjön Lången är det tydligt att sjön inte mår bra. Men vad man ska göra för att komma till rätta med problemen är inte helt klart.

– Vi vill inte göra något som gör saken sämre, sa Marcus Israelsson, ordförande i föreningen Lången tidigare i år till SVT Örebro.

Nu har Länsstyrelsen beviljat 200 000 kronor för att genomgöra en utredning av sjön och vattenkvalitén, det skriver myndigheten på sin hemsida.

Problemen ”komplexa”

Utredningen kommer bland annat att innebära olika provtagningar i sjön och en analys av påverkanskällor för övergödning samt en inledande projektering av ombyggnad av reglerdammen.

– Långens problem är ganska komplexa. Dels är den övergödd, men det finns också en damm vid sjön som ställer till det. Den är i dåligt skick och läcker kraftigt vilket gör att nivån i sjön varierar kraftigt över tid, bland annat kan det bli låga vattenstånd vid torrperioder som orsakar igenväxning, säger Britt Sjöqvist, handläggare på Länsstyrelsen i Örebro län

Hjälmarens vattenvårdsförbund bidrar

Projektet beräknas kosta totalt 200 000 kronor. 160 000 kronor tas från det statliga LOVA-bidraget som finns för att genomföra åtgärder för att förbättra vattenkvaliteten i sjöar och vattendrag.

Medfinansiär för projektet är också Hjälmarens vattenvårdsförbund som gått in med 40 000 kronor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.