Tidigare i FBK nu i rivalen ÖHK. Foto: TT

Örebro plockar in en ny målvakt

Uppdaterad
Publicerad

Örebro Hockey presenterade under tisdagen sitt andra nyförvärv. Målvakten Stefan Stéen, 25 år, har skrivit på ett ettårs kontrakt med klubben.

Stéen kommer närmast från spel i Färjestad, där han har spelat de två senaste säsongerna.

– Stefan är en väldigt ambitiös kille och en duktig målvakt som vi tror kan ta nästa steg i vår miljö. Vår ambition är att Stefan ska kunna utvecklas hos oss och tillsammans med Eero kommer han slåss om förstaspaden, säger Sportchef Niklas Johansson till klubbens hemsida.

25-åriga målvakten stod för 25 framträdanden i Färjestad under den gångna säsongen. Tidigare har han även representerat bland annat Växjö Lakers, Skellefteå och Leksand.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.