Abdelhad Shinwari från Afghanistan körde lastbil i sitt hemland innan han kom till Sverige. Nu har han gått Postnords egen chaufförsutbildning i Örebro.
– Det var inte lätt för mig i början, säger Abdelhad. Jag hade bara bott här i några år innan jag började med utbildningen. Språket var svårt och teorin, men jag fick jobb direkt efter utbildningen.
Brist på cahufförer
Anledningen till att företaget startade en egen chaufförsutbildning var svårigheten att få tag på lastbilschaufförer. Örebro var först ut med utbildningen, sedan följde Borlänge, Karlstad, Stockholm och Malmö efter.
– Med ständigt växande pall- och paketvolymer så ökade också behovet av chaufförer och det är tuff konkurrens om de som finns, säger Alexander Hellman som är chef för lastbilsenheten vid Postnord i Örebro. Vi har utbildat 13 stycken så nu har vi lyckats täcka vårt behov av chaufförer.
Ständigt steget efter
Bristen på chaufförer i landet är stort förutom i Blekinge, Gotland och Jämtlands län. Där är behovet något mindre. Vi har ständigt legat steget efter och behöver fylla på med chaufförer säger Alexander. Vi måste leverera till våra kunder och därför har vi varit tvungna att lösa chaufförsbristen med övertider och entreprenörer.
– Nu slipper vi det. Nu kan vi ligga steget före, säger Alexander.