Länets vaccinationssamordnare Stellan Johansson menar att utspädningen kan göra att fler personer kan vaccineras på kortare tid. Foto: Sophie Olsson Rahlén/SVT, Mikael Fritzon/TT

Regioner utvinner fler doser vaccin än vad tillverkaren angett

Uppdaterad
Publicerad

Fem doser, så mycket innehåller en ampull med covidvaccin från Pfizer. Men av allt att döma går det att få ut mer. Enligt Stellan Johansson, vaccineringssamordnare i Örebro län, utvinner praktiskt taget alla regioner sex doser från en ampull.

– Är ingen skillnad på det vaccinet som räcker till den sjätte dosen jämfört med de fem första, säger Stellan Johansson.

I möten med Sveriges kommuner och regioner (SKR) och Folkhäslomyndigheten (FHM) har det framkommit att flera regioner i Sverige får ut sex doser vaccin ur en ampull som ska innehålla fem doser.

– Detta gör att vi kan vaccinera lite mer än vad vi kan enligt officiella siffror. Dessa doser går ju till prioriterade grupper och det viktiga är ju att få ut doser och inte kassera doser, berättar Stellan Johansson.

Coronapandemin

Säkerheten

Enligt Stellan Johansson utvinner man endast sex doser om det är möjligt. Ingen ska bli vaccinerad med en för låg dos.

– Det är förutsättning att vi får ut den vaccindosen som man ska ge, säger han.

En dos ska innehålla 0.3 milliliter vaccin som späds ut. Anledningen till att man kan få ut sex doser är för att det behöver finnas en säkerhetsmarginal av vaccinet i ampullen.

Europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA) ska mötas under onsdagen för att diskutera det faktum att Sverige utvinner en dos mer än tänkt.

Läkemedelsverkets synpunkt

Läkemedelsverkets rekommendation är att man utvinner fem doser ur en ampull.

– Det är det som står på produktinformationen som företaget skickat underlag för. Jag kan inte säga något annat förrän diskussionen på EU-nivån är klar, säger Charlotta Bergquist, vaccinkoordinator på Läkemedelsverket.

Men det är inte olagligt på något sätt att göra så som Sveriges regioner gjort.

– Det kallas för ”off label användning”. Det är inget konstigt egentligen, men att man använder läkemedel utanför godkänd produktinformation, berättar Charlotta Bergquist.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronapandemin

Mer i ämnet