Följ med Tvärsnytts reporter Marcus Carlehed in i det nya Gustavsvik. Foto: SVT

Så är nya Gustavsvik

Uppdaterad
Publicerad

På lördag öppnar Gustavsviks ombyggda äventyrsbad. Den största uppfräschningen sen äventyrsbadet stod klart 2002. ”Det känns jättekul. Vi tror verkligen på det här”, säger Magnus Nilsson, vd, Gustavsvik.

Temat för nya Gustavsvik är den förlorade staden. Förutom den tropikliknande mystiska inredningen har många nya attraktioner byggts.

I en av banorna kan man tävla mot varandra och få veta hur man ligger till mot konkurrenten under tiden man åker. Mitt i tropikerna byggs det även en restaurang med thaimat.

Storsatsning

Ombyggnationen av Gustavsvik har kostat 90 miljoner kronor. Anläggningen möter stentuff konkurrens ifrån flera närliggande äventyrsbad som till exempel Kokpunkten i Västerås.

– Vi tror att den ökade konkurrensen är något bra. Vi tror att resultatet blir att fler väljer att bada, säger Magnus Nilsson.

Med bara ett dygn kvar, så är det fortfarande en hel del skruvar som måste skruvas i. Bygget har gått enormt snabbt. Beslutet om byggstart togs för ett år sedan.

Allt är inte färdigt

Och trots att allt inte är färdigt och anläggningen inte har ett säkerhetssystem i form av exempelvis övervakningskameror så är vd:n inte orolig för att sätta igång verksamheten redan imorgon.

– Vi har säkerheten på agendan varje dag. Vi har väl utbildad personal. Men samtidigt ser vi över vilket säkerhetssystem som skulle passa vår anläggning bäst. Det finns många olika typer, och det tittar vi på nu, säger vd Magnus Nilsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.