Mänsklig inverkan eller hungriga havsörnar, det finns flera teorier om varför skarvbeståndet blivit mindre i Mälaren i Västmanlands län. Antalet bon har minskat från 450 förra året till 340 i år.
– Det kan bero på att det var en relativt hård vinter, spekulerar Per Hedenbo, naturvårdshandläggare på länsstyrelsen Västmanland. Men man ser den här utvecklingen hos alla arter som kommer in i ett nytt område: först ökar beståndet, sen stannar det av för att till sist gå tillbaka.
Skarven tillhör släktet pelikanfåglar och verkar uppröra känslor varhelst den dyker upp. Kanske för att den kommer i sådana mängder men den stora expansionen verkar vara över, både i Hjälmaren, där antalet bon varit drygt 1200 de senaste åren och i Mälaren.
– Vi har sett sedan vi började inventera att det går lite upp och ner, men nu tycks det har stabiliserat sig, avslutar Per Hedenbo.