Skolor brister i omdömen

Uppdaterad
Publicerad

Två av tre skolor brister i sina skriftliga omdömen till eleverna. Det visar en granskning som Skolinspektionen gjort på 539 skolor runt om i landet.

Vissa skolor ger inga skriftliga omdömen alls, andra gör det enbart i vissa ämnen.

I Tvärsnytts område granskades 44 skolor i Västerås. 32 av de skolorna hade brister i de skriftliga omdömena. I Lindesberg granskades 13 skolor; 11 fick anmärkning. I Hallsberg granskades 8 skolor; 6 hade brister i omdömena. I Askersund granskades 7 skolor; samtliga fick anmärkning. I Arboga granskades 7 skolor; 6 hade brister i de skriftliga omdömena till eleverna.

Krav på skriftliga omdömen för varje elev infördes i juli 2008. Syftet är bland annat att omdömena ska vara en del i elevens individuella utvecklingsplan och beskriva kunskapsutvecklingen i varje ämne som eleven får undervisning i.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.