Under en längre tid har polisen i region Bergslagen haft en pågående ”särskild händelse” där de sett på personalläget ur ett regionalt perspektiv. Vissa verksamheter utmärker sig lite extra och arresten i lokalpolisområde Örebro är en av dem. Det berättar huvudskyddsombudet Anneli Alaby.
– En grundproblematik är att vi inte får några semestervikarier i regionen i sommar vilket påverkar arresten på så sätt att det är många pass som i nuläget står tomma som man kommer få täcka upp med poliser från yttre tjänst.
Högre tryck på personalen
Det kan leda till ökad arbetsbelastning och ett högre tryck för personalen som är kvar i yttre tjänst, menar Anneli Alaby.
– Det kan påverka regionen också på så sätt att behöver man förstärkning för Örebro så kanske man inte kan få det för man behöver helt enkelt ha polisen inne i arresten.
Trots att hon som skyddsombud ser allvarligt på läget inför sommaren så menar hon att det finns en bra samverkan med arbetsgivaren och en bra dialog. Hon hoppas att man gemensamt kan få en bra arbetsmiljö för personalen i sommar.
Har det varit så här dålig bemanning inför sommaren just på arresten tidigare år?
– Nej, tidigare år har man haft semestervikarier och då har man kunnat klara bemanningen. Det man har äskat om nu är fem semestervikarier för att klara sitt bemanningsbehov, vilket man inte fått den här sommaren.
Mindre synlighet för medborgarna
Kan det här få konsekvenser för medborgarna när ni måste ta poliser från andra ställen för att bemanna upp på arresten?
– Ja men absolut. Är det så att man går ner i bemanning till exempel, både i polisområde Örebro men även om det får påverkan i Bergslagen, då är det klart att det blir en mindre synlighet till exempel ute för allmänheten och medborgarna.