Hur ska studenter och äldre kunna samsas i samma flerbostadshus? Hör svaret från Timmy Leijen, ordförande i Svenska kyrkans bostäder. Foto: Leonora Toplica/SVT

Svenska kyrkans bostäder: ”Om studenterna vill festa så kan de bjuda in de äldre till lite fest”

Uppdaterad
Publicerad

I Almby, i Örebro, vill Svenska kyrkans bostäder bygga ett så kallat ”generationsboende” för studenter och äldre, för att skapa gemenskap och bota ensamhet. Kraven är att betala hyra och acceptera en kyrklig miljö med ringande klockor och besökande präster.

Men det är fortfarande inte grönt ljus för byggandet utan beslut kommer att fattas på tisdagen.

I klippet ovan berättar ordförandet i Svenska kyrkans bostäder Timmy Leijen om hur studenter och äldre ska kunna bo i samma byggnad.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.