Gå direkt till textinnehållet
3D-illustration av ett färgstarkt stadsområde med flera byggnader och torn

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Se bilderna från terminalen som ska rivas och ge plats åt en ny stadsdel. Foto: Visionskiss, Örebroporten

Terminalen vid Svampen rivs – ny stadsdel förbereds

Uppdaterad
Publicerad

Den uttjänta terminalbyggnaden vid Svampen i Örebro ska rivas. Det blir startskottet för en ny stadsdel som ska ta form på platsen.

Planen är ett område med kontor, verksamheter och bostäder. Men först måste gamla terminalen rivas och marken saneras.

– Det börjar inom några dagar eller ett par veckor, säger Jeanette Berggren, vd på kommunala bolaget Örebroporten.

Tomten ligger mellan norra infartsleden till centrum och järnvägen. Men trots den tunga trafiken som omringar platsen tror Örebroporten att attraktionskraften kommer att öka när terminalen rivs.

– Vi tänker att det här i framtiden i stället ska vara någonting som bidrar till ett positivt intryck och innerstadens liv och attraktivitet.

Se mer om planerna och tidsaspekten i klippet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.