-Vi har varnat för det här problemet i vår årsrapport sedan 2004, säger Magnus Unemo, mikrobiolog och docent på Svenska Referenslaboratoriet i Örebro, till SR:s Vetenskapsradion.
Enligt Unemo finns det idag ingen överblick över vilka av testerna som de svenska laboratorier använder sig av. Därmed går det inte heller att ta reda på hur många som kan bära på sjukdomen.
Ökning på 300 procent
I fjol rapporterades 677 fall i Sverige, det är långt under 70-talets rekordnivåer på 40 000 nya fall om året.
Under de senaste tio åren har dock antalet stigit radikalt, med en nästintill 300-procentig ökning.
Gonorré
Gonorré är en mycket vanlig könssjukdom. Många gånger vet man inte om att man är smittad. Om sjukdomen inte behandlas kan det leda till sterilitet, blodförgiftning, samt inflamation i bitestiklar eller äggledare. Gonorré anses som en allmänfarlig sjukdom och ska anmälas till Smittskyddsinstitutet.
Källa: SMI