– Det är inte chaufförerna vi ska gå på, det är systemet. Chaufförerna jobbar som slavar, säger Tommy Jonsson på Svenska Transportarbetarförbundet.
Problemet med alkohol
Svenska Transportarbetarförbundet vittnar om alkohol och kriminalitet bland förare. En av anledningarna bakom det är dåliga arbetsvillkor, såsom långa skift och månader hemifrån.
– Vi ser mycket alkohol, de lever i en lastbil i åtta månader – då är det lätt att ta till flaskan, tyvärr. De lever som slavar, säger Tommy Jonsson om chaufförerenas situation.
En annan är olika villkor, beroende på var arbetskraften kommer ifrån.
Träffar rumänska fackförbund
Svenska och rumänska fackförbund har träffats i Örebro, för att prata arbetsvillkor och informera rumänska förare. Enligt Tommy Jonsson och Transportarbetarförbundet händer det att svenska företag tar in utländsk arbetskraft, som senare får arbeta på andra villkor än deras egna personal.
– Det ska vara samma villkor för alla, för vi behöver den utländska arbetskraften, säger Jonsson.