Vart tog vattnet i Axsjön vägen?
Vattennivån i Stora Axsjön i Kilsbergen har sänkts dramatiskt. Tomas Karlsson äger bolaget Garphytteåns Kraft, som reglerar sjön, och säger till SVT Nyheter att han själv är både förvånad och ledsen över att så mycket vatten försvunnit.
– Det går knappt att bada, säger Karlsson.
Stora Axsjön är i vanliga fall en populär badsjö i Kilsbergen. Men den här sommaren tvingas man kliva över stora stenar och dyig lera för att komma ut till vattnet.
– Vi sänkte sjön med några decimeter för att inte riskera översvämningar om det skulle bli en vårflod, berättar Tomas Karlsson. Men det var aldrig meningen att sjön skulle sjunka så här mycket. Jag tycker att det är jättetråkigt.
Krävs regnig sommar
Jan-Åke Johansson från Örebro är en av dom som brukar ta med familjen upp till Stora Axsjön. Men i år blev besöket en besvikelse.
– Den lilla badstranden är ju borta. Det går knappt att bada här alls.
Eftersom sjön har väldigt små tillflöden av vatten, kommer det att krävas en riktigt regnig sommar om Axsjön ska komma tillbaka till normala nivåer igen.
Så arbetar vi
SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.