Gå direkt till textinnehållet
Foto: Andreas Ericson /SVT

Vilka är det som gästar fågelbordet?

Uppdaterad
Publicerad

Blåmes, talgoxe eller pilfink. Just nu pågår kampen om vilken art som egentligen är Sveriges vanligaste fågel i samband med vinterns stora fågelräkning.

För tolfte året i rad anordnar Sveriges ornitologiska förening en stor fågelräkning nu i helgen. Allmänheten uppmanas att rapportera in hur många fåglar av samma art som man ser vid ett och samma tillfälle.

Marianne Johansson bor i Norra bro utanför Örebro. I trädgården har hon och hennes man dukat upp för fåglarna.

– Vi matar de med talg, viltfågelblandning, solrosfrön och talgbollar. De får allt, det är ett lyxbord, säger hon.

Trogen räknare

Hon har varit med i vinterräkningen av fåglar alla år som det anordnats.

– Vi kan ha ända upp till 16-18 arter och det är mycket. De vanligaste är blåmes och talgoxe men vi har även några rariteter i form av svartmes.

Pilfink trivs här

I de senaste  mätningarna så har talgoxen tagit titeln som Sveriges vanligaste fågel men i Örebro län är det Pilfinken som observatörerna sett flest gånger. I årets räkning väntas över 20.000 rapporter att lämnas in.

Varför räknar man fåglar?

– För att man ska se om någon art ökar eller minskar.

Ser ni någon skillnad?

– Nej, vi tycker att det är konstant likadant.

Parasitsjukdom drabbar grönfinken

Men resultaten visar att det är en art som minskat de senaste åren – Grönfinken. Enligt Statens veterinärmedicinska anstalt finns det en utbredd parasitsjukdom som dödat många grönfinkar runtom i Sverige. Utan räkningen skulle det bli svårare att upptäcka fågelsjukdomar som sprider sig.

Efter helgen kommer resultaten att sammanställas och om några veckor vet vi vilken fågel som vann.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.