Bråvalla är över för den här gången, och för polisen i Östergötland har det varit fem intensiva dagar.
För när festivalen nu summeras rapporterar polisen att totalt 410 brott har anmälts under dagarna.
227 stölder
Av dessa 410 är 227 stölder, 140 narkotikabrott, 14 misshandel, sex våldtäkt/sexuellt ofredande, fem skadegörelse, fem rattfylleri, fyra olovlig körning samt enstaka fall av olaga hot, våldsamt motstånd, våld mot tjänsteman och bedrägeri.
– Många av de anmälda brotten är mobiler som antingen blivit borttappade eller stulna. Sen har vi jobbat en hel del mot narkotikabrott, men annars tycker jag överlag att det varit en relativt lugn festival. Man ska inte glömma att det är drygt 55.000 människor samlade, säger Tommy Johansson, polisens presstalesman under Bråvalla, till Östnytt.
Poliser från fem län
På festivalen har ett hundratal poliser från fem län (Östergötland, Södermanland, Dalarna, Jönköping och Stockholm) deltagit i arbetet. Och under pågående efterarbete finns det till synes en del att göra.
– Vi kommer jobba vidare med de brott som vi bedömer kan leda till lagföring. Det finns poliser avsatta för detta, men självklart blir det en anstormning med så mycket anmälningar på kort tid, säger Johansson.
– Det går inte oss obemärkt förbi precis, och det upptar en hel del resurser, tillägger han.